Giriş yapmak

Şifreni mi unuttun?
Hesabınız yok mu? Üye olmak

Mühendislere Faydalı Film Tavsiyeleri

Enigma – The Imitation Game

Alan Turing’in 2. Dünya Savaşını bulduğu şifrelerle savaşı kısaltmasını ele alan filmde, Benedict Cumberbatch başrolde. Ona Keira Knightley eşlik ederken, yönetmenlik koltuğunda “Kafa Avcıları” ile bilinen Morten Tyldum oturuyor.

Gerçek olaylardan esinlenip yola çıkılmış filmde, İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in İkinci Dünya Savaşı sırasında Enigma şifresini çözmesi ve savaşı kısaltması, anlatılıyor.

Ben Kimim? – Kein System ist sicher?

Almanya’da stüdyo filmlerini geride bırakarak gişede çok başarılı olan ve ABD remake haklarını Warner Bros’un satın aldığı Ben Kimim?, dünyanın en çok aranan hacker’ı haline gelen bir bilgisayar dehasının macerasını anlatıyor.

25 yaşında asosyal bir bilgisayar korsanı olan Benjamin, çevrimiçi aktiviteleriyle karizmatik hacker Max’in dikkatini çeker ve onun CLAY adlı hacker grubuna katılır. Gizli tuttukları kimlikleriyle CLAY öyle iyi işler ki, Alman Gizli Servisi ve Europol peşlerine düşer. Bunlar yetmiyormuş gibi karanlık bir hacker grubu da onları tehlikeli bir rakip olarak görecek ve peşlerine düşecektir.

Akıl Oyunları – A Beautiful Mind

2001 yapımı biyografik ve dram türündeki film, aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Filmde John Nash adındaki şizofren bir matematikçinin hayat hikâyesi anlatılıyor. Nash, oyun kuramı teorisini ortaya atıp, büyük başarılar elde etmiştir. Fakat öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Şizofreni hastalığı çocuğuna zarar verecek aşamaya geldiğinde hastalığını kabul etmek zorunda kalır. Gördüğü tedavi etkili olmasa da eşinin desteğiyle hastalığını görmezden gelerek akademik çalışmalarına kaldığı yerden devam eder. Matematiğe katkılarından dolayı Nobel ödülüne layık görülür.

https://www.demliinsaat.com/

Yorum Yap